Türkiye’nin ilk yüzer üretim ünitesinin kurulumu kapsamında  Subsea 7 ve TP-OTC arasında Karadeniz’de büyük bir sözleşmenin imzalandığını duyurdu

Türkiye’nin ilk yüzer üretim ünitesinin kurulumu kapsamında  Subsea 7 ve TP-OTC arasında Karadeniz’de Sakarya sahasının geliştirilmesine ilişkin büyük bir sözleşmenin imzalandığını duyurdu.

Sakarya gaz sahasının ikinci geliştirme aşamasının (2a) mühendislik, tedarik, inşaat ve kurulumu için Mayıs 2023’te SLB, Subsea Integration Alliance 2 ve Saipem’in yer aldığı bir konsorsiyumla ilk sözleşme imzalandı . Bu sözleşme, Subsea Integration Alliance ile yapılan mevcut sözleşmeyi, Faz 2a geliştirme kapsamında Türkiye’nin ilk yüzer üretim ünitesinin kurulumunu da içerecek şekilde genişletiyor.

Subsea7 ile sözleşme kapsamında risers, umbilicals, hook-ups and mooring sistemlerinin  FPU (Yüzer Üretim Ünitesi) ile kurulumunu ve entegrasyonunu içerecektir. Proje yönetimi ve mühendislik, Subsea7’nin İstanbul, Türkiye’deki ofisi aracılığıyla koordine edilecektir.

Denizaltı Entegrasyon İttifakı İcra Kurulu Başkanı Olivier Blaringhem şunları söyledi: “ Ülkenin ilk yüzer üretim ünitesini kurmak için TP-OTC tarafından yapılan bu sözleşmeyi almaktan gurur duyuyoruz. Sakarya gaz sahasının tüm potansiyelini ortaya çıkarmak ve Türkiye’nin enerji güvenliği hedeflerini ilerletmek için TP-OTC ve konsorsiyum ortaklarımızla işbirliğimizi sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz .”

Subsea7 Türkiye Genel Müdürü Hülya Özgür şunları söyledi: ” Bu uzatmayı aldığımız için son derece gururluyuz ve bu önemli projede TP-OTC ile çalışmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. “

Subsea7 tarafından alınan işin bedelinin 300 milyon USD  ile 500 milyon USD arasında olacağı bildirildi.

Subsea Integration Alliance, OneSubsea ve Subsea7 arasında, dünyanın önde gelen denizaltı teknolojisi ve hizmetleri portföyü altında saha geliştirme planlamasını, proje teslimini, yenilikçi sözleşme modellerini ve toplam yaşam döngüsü çözümlerini bir araya getiren stratejik küresel bir ittifaktır.

(17)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DON'T MISS OUT!
Subscribe To Our Newsletter
icon
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Select your currency
Turkish lira
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop