Antarktika bölgesinde devasa petrol keşfi dünya en büyük petrol rezerv sıralamasını değiştirdi

Rusya’nın Britanya’nın Antarktika bölgesinde devasa petrol rezervleri keşfettiği bildirildi . Mayıs ayı başında Birleşik Krallık Çevre Denetim Komitesi’ne sunulan belgelere göre keşif, Birleşik Krallık’ın hak iddia ettiği Antarktika bölgesinin bir parçası olan Weddell Denizi’ndeki Rus araştırma gemileri tarafından yapıldı. Keşfedilen rezervlerin, Kuzey Denizi’nin son 50 yıldaki üretiminin yaklaşık 10 katı olan 511 milyar varil petrol içerdiği tahmin ediliyor.

Ancak Antarktika’da hidrokarbonların işletilmesi kesinlikle yasaktır. 1959 yılında Antarktika Antlaşması’nın imzalanmasından bu yana (1961’de yürürlüğe girmiştir), kıta yalnızca barışçıl faaliyetlere ayrılmıştır ve “uluslararası anlaşmazlıkların ne sahnesi ne de nesnesi” haline gelebilir. Bu nedenle Antarktika esas olarak bilimsel amaçlarla, özellikle de iklim değişikliği araştırmalarında kullanılıyor.

Rusya’nın keşfi bilim camiasında endişelere yol açtı. Antarktika uzmanı ve Londra’daki Royal Holloway College’da profesör olan Klaus Dodds’un İngiliz milletvekillerine Rus araştırmalarının “Antarktika’daki sismik araştırma standartlarını zayıflatmaya yönelik bilinçli bir karar ve sonuçta gelecekteki sömürü operasyonlarına yönelik bir ilk adım” olabileceğini söylediği bildirildi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) en son yıllık raporuna dayanan bu infografikte görüldüğü gibi, Antarktika’da keşfedilen petrol rezervlerinin büyüklüğü önemlidir. 511 milyar varil olarak tahmin edilen alan, kanıtlanmış rezervleri 2022’de 871 milyar varilin üzerinde olan Orta Doğu’nun ardından, dünyada bölge bazında ikinci en büyük ham petrol rezervi olarak sıralanacaktır. Bu ayrıca, dünyanın en büyük ikinci kanıtlanmış petrol rezervine sahip ülkesi olan Suudi Arabistan’ın bilinen rezervlerinin neredeyse iki katını temsil etmektedir.

(46)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DON'T MISS OUT!
Subscribe To Our Newsletter
icon
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Select your currency
Turkish lira
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop