Karadeniz Gazında Sona Doğru Yaklaşırken Petrol ve Gaz Fiyatları 

170 kilometreden oluşan ana iletim hattı tamamlanıyor. Gazı karada işleyecek tesis tamamlanmak üzere, yapım sürecinin %85’lik kısmı sona erdi. İlk etapta tesiste işlenecek doğal gaz miktarı günlük 10 milyon metreküplük kısmın Nisan sonunda Ulusal sisteme girmesi planlanıyor. Ekiplerin çalışmaları sürüyor. İkinci aşamada ise bu miktar, 40 milyon metreküp seviyesine çıkacak. Deniz tabanında açılan kuyu sayısı 10. Burada en az 30 kuyu açılmış olacak. 2026 yılında kuyu açma işlemleri tamamlanacak.

🛑Tuna-1:  405 milyar metreküp

🛑Amasra 1: 135 milyar metreküp

🛑Çaycuma-1: 58 milyar metreküp

🔴Rezerv artışı: 112 milyar metreküp

🔴Sakarya Gaz Sahası’nda yeniden değerleme çalışmaları sonucu doğal gaz rezervi 710 milyar metreküp olarak açıklandı.

Petrol ve gaz fiyatlarını tek tek şirketler değil borsalar ve piyasa arz ve talep güçleri belirler. Ham petrolün fiyatı pompaya ödediğimiz fiyatın birincil belirleyicisidir. Gaz fiyatları ise petrole endexlidir.

Rezervin ilk tespit edildiği günde uluslararası piyasada gazın metreküp fiyatı, 18 sent civarındaydı. Türkiye’nin önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde şebekeye verme hedefiyle çalıştığı doğal gazın değeri, Rusya- Ukrayna savaşı nedeniyle 8’e katlandı. Savaşın hemen öncesinde doğal gazın metreküpü uluslararası piyasalarda 70 sente çıktı. Rusya’nın Ukrayna’ya girmesi ile birlikte dünya genelinde gazın fiyatı hızla yükselmeye başladı. Doğal gazın fiyatı metreküp fiyatı 1.2 dolara çıktı. Ancak, bugüne gelince doğal gazın metreküp fiyatı 1.5 dolara çıktı.

İlk keşfin ardından Karadeniz gazının değeri % 830 oranında artış göstermiş oldu. Karadeniz gazının ekonomik piyasa değeri ise;

710 milyar m3 X $1.50m3= 1,029 Trilyon dolar.

Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahası bu sahada ikinci aşamaya geçilmesiyle Türkiye’nin dış kaynaklara bağımlılığı azalacak. Karadeniz’deki keşif Türkiye’ye derin sularda yeni keşiflerin önünü açacak.

Karadeniz gazı Türkiye’nin arz güvenliğinde önemli bir proje…

Sakarya Gaz Sahası 2023’ün başlarında üretime başlayacak olması bu sanayide güzel bir haber. TPAO bu sahadan 1. fazda günde 10 milyon metreküp, yılda ise yaklaşık 3,65 milyar metreküp doğal gaz üretmeyi hedefliyor. 2.faz 2026’da pik yaparak yılda 20 milyar metreküpe ulasacak. Bu üretim, Türkiye’nin evsel olarak 20/25 YILLIK tüketimine ve doğal gaz arzına kademeli ancak sağlam bir ilave olacak.

(26)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DON'T MISS OUT!
Subscribe To Our Newsletter
icon
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Select your currency
Turkish lira
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop