Offshore Destek Gemileri (OSV-PSV): Petrol ve Gaz Endüstrisindeki Rolleri

Açık Deniz Destek Gemilerinin (OSV’ler veya PSV’ler) ne tür çeşitleri vardır?, Bu gemiler, Construction Desteği, Subsea Desteği, Konvensiyonel Destek ve Acil Müdahale Desteği gibi ne tür amaçlar ve işler için kullanılırlar? Detaylı bilgileri yazımızı inceleyerek bulabilirsiniz.


Ülkemizde sayıları gitgide artan ve artacak olan PSV Destek Gemilerimizi ve bu alandaki personel istihdamını da göz önünde bulunduracak olursak bu alanın işlevselliğinin, sektöre sağladığı katkıların ve kazanımların bilinmesi gerekmektedir.

Bu kategorideki gemiler Pipelay Vessel, Heavy Lift Barge ve Accommodation Barge olarak ifade edebiliriz.

Pipelay Vessel

Boru döşeme Gemisi, okyanus tabanında boru döşemek için kullanılan bir deniz gemisidir. Petrol üretim platformlarının kıyıdaki rafinerilere bağlanmasına hizmet eder. Bu amaca ulaşmak için tipik bir boru döşeme gemisi, pompaları ve valfleri kurmak için kullanılan bir ağır kaldırma vinci ve denizaltı yapıları arasında boru döşemek için ekipman taşır.
Üç ana tip boru döşeme gemisi vardır. Bunlar J-lay barçları, S-lay barçları ve makaralı barçlardır. Denizaltı boru döşemesinin üç ana yolu vardır – S-lay, J-lay ve yedekte ve boru döşeme gemisi, kurulumun başarısının ayrılmaz bir parçasıdır.

TurkStream’s giant pipelaying vessel: Pioneering Spirit

Heavy Lift Barge

Bu, açık deniz kurulumunda gerekli olan ağır ekipmanların kaldırılmasında kullanılır. Üst taraflar ve üretim ekipmanı gibi büyük tesisleri kurmanın geleneksel yolu, ağır kaldırma barçlarıdır. Ağır yük barçları, ekipmanı hem açıkta taşımak hem de güçlü vinçler aracılığıyla yerine kaldırmak için kullanılır. Bu vinçler bazen bir barçtan tek kaldırma operasyonlarında kullanılabilen ve tesis ile eşleştirilebilen 10.000 tondan fazla kaldırma kapasitesine sahiptir.

Osprey-Heavy lift vessel transporting 16,000MT module. Osprey is owned by OHT AS, Norway

Accommodation Work Barges

Bu tür gemiler, çalışan personeli ve mürettebatı bir dereceye kadar konfor ve güvenlikle barındıracak şekilde tasarlanmıştır. Genellikle çeşitli açık deniz görevlerini üstlenecek ekipmanlarla tamamen donatılmıştır. Tipik bir konaklama barcının konaklama kapasitesi 70 ila 350 arasında değişir. Çoğu zaman, boru döşeme, kule işleri ve diğer ilgili görevler için tamamen donatılırlar.

Accommodation Barge

Bu kategorideki gemiler arasında ROV’lu Dalış Destek Gemisi ve Kuyu Müdahale Gemisi bulunur.

Diving Support Vessel (DSV)

Ticari Dalış Destek Gemileri, kırk ila elli yıl önce, Kuzey Denizi ve Meksika Körfezi’ndeki petrol üretim platformları ve açık sudaki ilgili tesislerin altında ve çevresinde yapılacak dalış operasyonlarına ihtiyaç duyulduğunda ortaya çıktı.
Dalış destek gemileri, dalış sürecinde dalgıçlar için gerekli desteği sağlar. DSV’nin destek fonksiyonlarının bir kısmı satürasyon dalış sistemidir. Doygunluk dalış sistemi, basınç altında nitrojenin narkotik etkisini ortadan kaldırmak için dalgıç için helyum ve oksijen gibi bazı önemli gazların bir arada bulunmasına izin verir.
Bir dalış çanı, dalgıçları satürasyon sistemi ile geminin altındaki bir ‘moon pool’ aracılığıyla alçaltılmış çalışma alanı arasında taşır, genellikle dalış çanını yüzeye yakın çalkantılı sularda bir destek yapısı ‘imleç’ ile destekler. Bir Dalış Destek Gemisinde satürasyon sistemi için, genellikle bir Uzaktan Kumandalı Araç ROV’u dahil olmak üzere, bir dizi destek sistemi vardır.

Dive support vessel offshore support vessel DSV 74

Emergency Response and Rescue Vessel (ERRV)

Bunlar, acil bir durum ortaya çıktığında açık deniz çalışma sahasında konuşlandırılan gemilerdir. Acil durum, yangın çıkması veya denize adam düşmesi, hatta yağ, yakıt kirliliği olabilir. ERRV ayrıca PFEER’e (Yangın, Patlamanın Önlenmesi ve Acil Müdahale Yönetmelikleri) uygun olarak bir “Güvenli Yer” görevi görür. Ayrıca, ERRV, örneğin kurulum çarpışma önleme stratejisinin yürütülmesinde kullanılır. Güvenlik Bölgesini izlemek, yaklaşan gemileri ve yüklemeyi çarpışma riskine karşı uyarmak ve mümkünse bunu önlemek için de kullanılabilir.

Acil Durum Müdahale Gemisi Nene Hatun

Geleneksel destek gemileri, özellikle sondaj ve arama aşamasında daha çok, üretimde ise daha az kullanılan gemilerdir. Sondaj kulesi ve açık deniz platformları, zamanın %100’ünde tedarik edilmesi gereken rutin malzeme teslimatlarını gerektirir. Geleneksel destek gemileri bu rolü oynar. Bu kategorideki gemiler, Demirli Elleçleme Römorkör İkmal (AHTS), Platform İkmal Gemileri (PSV), Hızlı İkmal Gemileri (FSV) içerir.

Platform Supply Vessels (PSV)

Platform Tedarik Gemileri (PSV), açık deniz petrol ve gaz tedarik zincirindeki işgücüdür. Kargo teslimatında uzmanlaşmışlardır. Güverte alanı 450 m2 (küçük), 750 m2 (orta) ve 1000 m2 (büyük) arasında değişmektedir. Yoğunluğun bu aşamalarında daha fazla kargo gerektiğinden, bir üretim veya sondaj seferberliğinin başında ve sonunda daha büyük güverte kapasitesi uygundur.
PSV’lerde yakıt, sondaj suyu, içme suyu, sıvı çamur, tuzlu su ve kuru yük (çimento, çamur bazlı ürünler, vb.) depolamak ve taşımak için kullanılan bir güverte altı depolama alanı vardır. Bu gemiler genellikle 45 metre ile 105 metre arasında değişen uzunluklardadır ve 40 kadar açık deniz personelini barındırabilir.

Platform Supply Vessel – PSV

Anchor Handling Tug Supply Vessels

AHTS, adından da anlaşılacağı gibi, çapa taşıma rolü, çekme rolü ve ayrıca PSV’ler gibi bir tedarik rolü gerçekleştirir. Monte edilen vinç ve çalışma teli, geminin operasyonları sırasında yarı-dalgıç sondaj kuleleri, boru döşeme barçları, konaklama barçları, FSO’lar, FPSO’lar ve ayrıca römorkörler, barçlar ve tankerler için demir atmasını sağlar. Güverte alanı ve güverte altı depolama alanı da tedarik işlevlerini yerine getirebilir.


AHTS gemisi, çekme ve çapa elleçleme işlemlerini tamamlamak için yeterli bollard çekişinin olmasını sağlamak için geleneksel PSV’den daha fazla beygir gücüne ihtiyaç duyar. Bollard çekme, belirli bir süre için sıfır hızda römorkörün ortalama çekme kuvvetinin ölçüsüdür. Pervane gücünü (şaft beygir gücü) bollard çekişine dönüştürmek için, geleneksel bir pervane için 100 beygir gücü başına bir ton çekme veya bir nozzle ile donatılmış pervane için 100 beygir gücü başına 1,2 ila 1,5 ton çekme gibi genel kurallar vardır.

Anchor Handling Tug Supply Vessels (AHTS) – Vard Marine Inc.

Fast Supply Vessels (FSV)

Mürettebat tekneleri olarak da adlandırılan Hızlı Tedarik Gemileri, açık deniz petrol endüstrisinin servis otobüsleridir. FSV’ler öncelikle yolcuları ve ayrıca acilen ihtiyaç duyulan daha küçük kargoları hızlı taşımak için kullanılır. Tipik bir FSV, 30 ila 145 açık deniz işçisini taşıyabilir ve 40 knot’a kadar hızlarda seyahat edebilir. Uzunlukları 33 ile 66 metre arasında değişmekte olup, sınırlı miktarda yük taşımak üzere tasarlanmıştır.
FSV’nin daha hızlı tepki süresi, hız sınırlaması nedeniyle bir PSV’ye veya ağırlık kısıtlamaları nedeniyle helikoptere yüklenemeyen acil kargo için ani gereksinim nedeniyle sondaj ve üretim seferberliği kapatıldığında kesinti maliyetlerini en aza indirir.

Fast Supply Vessel

İki tür hızlı mürettebat botu vardır: Acil durum malzemeleri ve acil servis ekiplerinin taşınması için FSIV ve en iyi güvenlik koşulları altında petrol ve gaz platformlarına ve petrol ve gaz platformları arasında personelin taşınmasında Surfer botlar kullanılırlar.

Surfer Crew Boat

Sonuç olarak Açık Deniz Destek Gemileri (OSV’ler), Construction Desteği, Subsea Desteği, Konvensiyonel Destek ve Acil Müdahale Hizmeti gibi belirli amaçlar için tasarlanmıştır. Açık deniz arama ve üretim faaliyetleri daha derin su sınırlarına doğru ilerledikçe, açık deniz destek gemilerine olan talep artmaya devam edecektir.

(62)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DON'T MISS OUT!
Subscribe To Our Newsletter
icon
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Select your currency
Turkish lira
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop