DIKONS ASELSAN

ASELSAN DİNAMİK KONUMLAMDIRMA SİSTEMİ (DIKONS)

Günümüzde enerji sektörünün, zorlu deniz koşullarında platformlar vasıtası ile açık denizlerde gerçekleştirdikleri faaliyetleri, yeni gemi tiplerinin gelişmesine olanak sağlamıştır. Bu gelişim ile birlikte yeni ana ve yardımcı sistemlerin gelişerek gemilere entegre olmasını sağlayacak adımlar atılmıştır.

Bu entegre olan sistemlerle sondaj gemileri, yüzer üretim, deplama ve nakil araçları (FPSO’lar), çapa toplama gemileri, boru yerleştirme gemileri, sismik gemiler, çevre kirliliği önleme gemileri, yangın söndürme gemileri, ikamet gemileri vb. olup, bu gemiler malzeme ve insan trasferi yapan, sabit bir noktaya göreceli olarak mümkün mertebe konumunu koruyabilecek teknolojik gelişimlere birçok firma öncülük etmiştir.

Bu öncü firmalardan biri olan Aselsanın geliştirdiği DIKONS sistemi zor deniz koşullarında, gemilerin ve yüzer araçların kumandasının insan kabiliyetine mahkum olmaksızın konumunu koruması, girdisi yapılan rotanın takip edilmesi ve çevresel faktörlerin etkisinin minimuma indirmek amacıyla, günümüz gemilerinde kullanılacak ve geliştirilerek öncü olmasını düşündüğümüz dinamik konumlandırma sistemini geliştirmiştir.

DIKONS sistemi kendi karmaşık matematik yapılarının yanısıra birlikte çalıştığı bileşenlerle entegre olarak bir bütün halinde gemideki görevini yerine getirmektedir. Dinamik konumlandırma sistemi temel olarak dört ana bileşenden oluşur bunlar referans sistemleri, kontrol sistemleri, tahrik sistemleri ve güç kaynakları olarak bahsettiğimiz tüm bu bileşenlerle birlikte çalışmayı gerektirir.

Bu bileşenlerin birlikte çalışmasını sağlayacak, ülkemizde bu sisteme ihtiyacın giderek arttığı düşünüldüğünde gerekliliği önem arzeden, yerli imkanlarla geliştirilen DIKONS sisteminin temel özelliklerinden aşağıda bahsetmek istiyorum.

ASELSAN DİKONS, tek gövdeli veya katamaran bir geminin manevra ve sevk sistemlerini kontrol ederek, rüzgar, dalga, akıntı gibi çevre koşullarına rağmen manevra kabiliyetini arttırmak ve konumlandırma işlevini yerine getirmek üzere tasarlanmış, Dinamik Konumlandırma Sistemi, Yarı Otomatik Konumlandırma Sistemi ve Manuel Konumlandırma Sisteminden oluşan ürün ailesidir. (Aselsan)DİKONS Dinamik Konumlandırma Sistemi: Pozisyon Kontrol Modu, Oto Pilot Modu, Hedef Takip Modu, Rota Takip Modu, El Kontrol Moduna sahiptir.DİKONS™ Otomatik Kontrol Sistemi, Cayro, Rüzgargülü, MRU, DGPS gibi seyir ve seyir yardımcı ekipmanları ile Itici Sistemi, Güç Sistemi, Dümen Sistemi ile entegre edilen yüksek güvenilirliğe sahip gemiye özgü bir sistemdir.
DİKONS™ Otomatik Kontrol Sistemi Yetenekler
• Aktif Yedeklilik Konsepti
• Sevk Sisteminin Minimum Güç Tüketimi
• Gemi Güç Sisteminin Çökmesini Önleme
• Gemi Hareket Simülasyonu
• Cihaz Içi Test (CIT) Özelliği
• Kullanıcı için Gömülü Eğitim
• Dinamik Konumlandırma Yeterlilik GösterimDİKONS Yarı Otomatik Konumlandırma Sistemi: Yarı Otomatik Pozisyon Kontrol Modu, Otopilot Moduna sahiptir.ASELSAN DİKONS™ Yarı Otomatik Kontrol Sistemi , aşağıda belirtilen fonksiyonel modlara sahiptir.
• Yarı Otomatik Pozisyon Kontrol Modu
• Baş Açısı Otomatik Kontrol
• Baş Açısı Kontrol Birimi ile Kontrol
• Otopilot Modu
ASELSAN DİKONS™ Yarı Otomatik Kontrol Sistemi , Cayro, Rüzgargülü, MRU, DGPS gibi seyir ve seyir yardımcı ekipmanları ile Itici Sistemi, Güç Sistemi, Dümen Sistemi ile entegre edilen yüksek güvenilirliğe sahip bir sistemdir.DİKONS Manuel Konumlandırma Sistemi: İtki Sistemi Kontrol Moduna sahiptir.DİKONS™ Manuel Kontrol Sistemi aşağıda belirtilen fonksiyonel modlara sahiptir.
• Itki Sistemi Kontrol Modu
DİKONS™ Manuel Kontrol Sistemi, Itici Sistemi ile entegre edilen yüksek güvenilirliğe sahip gemiye özgü bir sistemdir.

Offshore alanında dışa bağımlılığımızı azaltacak bu sistemlerin kullanımının teşviki gerekli olup, ülkemizde giderek büyüyen platform ve yüzer araçların yerli ve milli imkanlarla donatılmasının önemi gidererek önem arzetmektedir.

Hazırlayan
Çağlar ASLAN
Uzakyol I. Zabit / SDPO

(2)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DON'T MISS OUT!
Subscribe To Our Newsletter
icon
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Select your currency
Turkish lira
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop