OPEC (JMMC) 53. Toplantısı 03 Nisan 2024 Çarşamba günü video konferans yoluyla gerçekleşti.

JMMC, Ocak ve Şubat 2024 ayları için ham petrol üretim verilerini gözden geçirdi ve İşbirliği Bildirgesi’nin (DoC) katılımcı OPEC ve OPEC üyesi olmayan ülkeler için yüksek uygunluğuna dikkat çekti.

Komite, Irak Cumhuriyeti ve Kazakistan Cumhuriyeti’nin aşırı üretimi telafi etmenin yanı sıra tam uygunluk sağlama taahhüdünü memnuniyetle karşıladı. Komite ayrıca, Rusya Federasyonu’nun 2024’ün ikinci çeyreğindeki gönüllü düzenlemelerinin ihracat yerine üretime dayalı olacağı duyurusunu da memnuniyetle karşıladı.

Ocak, Şubat ve Mart 2024 ayları için olağanüstü aşırı üretilen hacimlere sahip katılımcı ülkeler, ayrıntılı tazminat planlarını 30 Nisan 2024’e kadar OPEC Sekreterliğine sunacaklar.

Komite, 4 Haziran 2023’te düzenlenen 35. ONOMM’de kararlaştırılan üretim ayarlamalarının ve Nisan 2023’te bazı katılımcı OPEC ve katılımcı olmayan ülkeler tarafından açıklanan ek gönüllü üretim düzenlemelerinin ve Kasım 2023 ve Şubat 2024’teki müteakip ayarlamaların uygunluğunu izlemeye devam edecektir.

Komite, piyasa koşullarını yakından değerlendirmeye devam edecek ve DoC ülkelerinin pazar gelişmelerini ele alma istekliliğini ve OPEC ile katılımcı OPEC olmayan petrol üreten ülkeler arasındaki güçlü uyum üzerine herhangi bir zamanda ek önlemler almaya hazır olduklarını not edecektir.

JMMC’nin (54.) bir sonraki toplantısının 01 Haziran 2024’te yapılması planlanıyor.

(6)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DON'T MISS OUT!
Subscribe To Our Newsletter
icon
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Select your currency
Turkish lira
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop