Irak, Avrupa’ya doğalgaz boru hattı inşa etmeyi planlıyor

Irak, hem gazın hem de malların uluslararası pazarlara taşınmasını kolaylaştırarak ekonomik beklentilerini güçlendirmeyi hedefliyor

OPEC’in önde gelen petrol üreticilerinden Irak, Türkiye’ye demiryolu bağlantısı kurmayı da içeren milyarlarca dolarlık projesinin bir parçası olarak Avrupa’ya bağlanacak bir gaz boru hattının inşasını düşünüyor.

Irak Demiryolları Genel Müdürü Yunus Al-Kaabi, özellikle demiryolu ağının 1. Aşaması için tasarımların halihazırda tamamlanmış olması nedeniyle birçok küresel şirketin hem demiryolu hem de gaz hattı girişimlerine yoğun ilgi gösterdiğini belirterek bu gelişmeyi ortaya koydu. sonuçlandırıldı.

Irak’ın Avrupa’ya doğalgaz boru hattı

Önerilen demiryolu ve gaz hattı projeleri, erişimlerini Türkmenistan, Kazakistan ve Avrupa destinasyonlarına genişletme potansiyeline sahiptir. Kaabi, demiryolu projesinin yanı sıra Irak gazının Avrupa pazarına taşınmasına yönelik bir boru hattının da inşa edilmesi önerisinin bulunduğunu belirtti. Bunun için Faz 1 tasarımları zaten bir İtalyan firması tarafından hazırlandı.

Irak Ulaştırma Bakanlığı’nın yakın tarihli bir raporunda, Güney Irak’tan Türkiye’nin kuzey sınırına kadar 1.200 kilometrelik demiryolu ve otoyol ağının inşasını kapsayan projenin toplam maliyetinin yaklaşık 17 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Irak, hem gazın hem de malların uluslararası pazarlara taşınmasını kolaylaştırarak ekonomik beklentilerini güçlendirmeyi amaçlıyor ve potansiyel olarak ülke için yeni bir ekonomik kalkınma ve bağlantı dönemi başlatıyor.

(8)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DON'T MISS OUT!
Subscribe To Our Newsletter
icon
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Select your currency
Turkish lira
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop