Rusya’nın dizel ihracatına yönelik süresiz yasağı küresel kıtlığı daha da kötüleştirme tehlikesi yaratıyor

📌Başbakan Mihail Mişustin tarafından imzalanan hükümet kararnamesinde Kremlin Perşembe günü, iç piyasada akaryakıt fiyatlarını istikrara kavuşturmak için dizel ihracatına “geçici” kısıtlamalar getireceğini söyledi.

📌Hemen yürürlüğe giren ve dört eski Sovyet devleti dışındaki tüm ülkeleri kapsayan yasağın bitiş tarihi bulunmuyor.

📌Enerji analistleri, Rusya’nın duyurusunda kullanılan muğlak dilin yasağın tam olarak ne kadar süre yürürlükte kalacağını değerlendirmeyi zorlaştırdığını belirterek, Moskova’nın bir kez daha kış sezonu öncesinde yakıt tedarikini silah haline getirmeye çalışabileceği konusunda uyardı.

👉Hemen yürürlüğe giren ve dört eski Sovyet devleti dışındaki tüm ülkeleri kapsayan yasağın bitiş tarihi bulunmuyor. Yasaktan muaf tutulan ülkeler arasında tamamı Moskova liderliğindeki Avrasya Ekonomik Birliği üyesi olan Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan yer alıyor.

🔥Rusya dünyanın en büyük dizel tedarikçilerinden biri ve önemli bir ham petrol ihracatçısıdır. Piyasa katılımcıları, özellikle küresel dizel stoklarının zaten düşük seviyelerde olduğu bir dönemde, Rusya’nın yasağının potansiyel etkisinden endişe duyuyor. Petrol fiyatları Perşembe günkü haber üzerine varil başına 1 dolara kadar yükseldi, ardından seansta düşüşe geçti.

💲Uluslararası gösterge Brent ham vadeli işlemleri Cuma öğleden sonra Londra’da %0,9 artışla varil başına 94,13 dolardan işlem görürken, ABD West Texas Intermediate vadeli işlemleri %1,1 artışla 90,62 dolardan işlem gördü.

(16)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DON'T MISS OUT!
Subscribe To Our Newsletter
icon
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Select your currency
Turkish lira
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop