DP Sertifika Upgrade İşlemleri

DP Sertifikalarının Geçerliliği ve Yeniden Uzatma Yolları

Merak edilen konulardan biri olan Limitli Sertifika sahibi olan birinin Sertifikasını Full Sertifika yapmak için DP2/3 bir gemide min. 60 gün staj yapması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki daha önce bir Sınırlı Sertifika almak için kullanılan DP 2 veya 3 klaslı gemilerde 60 günün altında kaydedilen herhangi bir DP deniz süresi tekrar sayılmaz. DP1 Klaslı bir gemide 120 gün stajını tamamlayan birinin evraklarını NI’e göndermeden DP2/3 Klaslı bir gemide min. 60 gün staj yaparsa Full sertifika almaya hak kazanacaktır.

Bu yazımızda detaylarıyla şemaları ve sertifika yükseltme işlemlerini inceleyebilirsiniz.

31 Aralık 2014 tarihine kadar, DPO Sertifikasına sahip olan kişi düzenli olarak DP sistemlerinde çalıştığı sürece geçerliliğini korumuştur. ‘Düzenli’ ifadesi önceki beş yıl içinde en az altı aylık DP vardiyası deneyimi veya NI tarafından akredite edilmiş bir eğitim merkezinde DP eğitmeni olarak çalışmak olarak tanımlandı. 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılmayan, bu tarihte veya öncesinde tüm Sertifikalar, 1 Ocak 2020’den itibaren geçersiz olacaktır. Başvuru sahipleri bu tarihten itibaren nasıl uzatacaklarından emin değillerse NI Genelgesi 003/2019’u referans alabilirler.

1 Ocak 2015 tarihinden itibaren, Denizcilik Enstitüsü (NI) tarafından verilen tüm DP Sertifikaları her beş yılda bir uzatılacaktır. STCW standartlarına ve en iyi uygulamalara dayalı olarak, NI uzatma veya dönüştürme için aşağıdaki yollardan herhangi birini dikkate alacaktır:

DP INITIAL TRAINING AND REVALIDATION ROUTE

Yol 1: SINIFSIZ GEMİLERDEN SINIRLI VEYA SINIRSIZ DP SERTİFİKALARINA DÖNÜŞTÜRMEK

SINIFSIZ Kısıtlı Sertifikadan SINIRLI veya SINIRSIZ Sertifikaya dönüştürmek için, kursiyer DPO, DP1 veya 2/3 klaslı bir gemide minimum 120 DP deniz süresi günü + yeni bir görev bölümünün tamamlanması + Kaptan tarafından imzalanmış Uygunluk Beyanı formu + şirketten onay mektubu sağlamalıdır. SINIFSIZ Kısıtlı Sertifikanın düzenlenmesinden önceki başvuruda kullanılan DP1, 2 veya 3 klaslı deniz zamanı, SINIFSIZ Sertifika basıldıktan sonra ilgili klaslı gemide en az 60 DP deniz zamanı günü hizmet verildiği takdirde, dönüşüm sürecinde yeniden kullanılabilir. Bu DP deniz zamanı, dönüştürme sayfalarındaki NI DP kayıt defterine kaydedilmelidir. Kazanılan deniz zamanının %75’i aktif DP deniz zamanı olmalı ve kalan %25’i pasif DP deniz zamanı olabilir.

Bu dönüşümün NI tarafından nasıl hesaplandığına dair bir simülasyon aşağıda açıklanmıştır.

Yol 2: LİMİTLİ SERTİFİKADAN FULL SERTİFİKAYA YÜKSELTME

Limitliden Limitsiz Sertifikaya yükseltmek için, DPO’nun NI DP staj defterinde kayıtlı DP 2 veya 3 klas gemilerde minimum 60 DP deniz süresi günü elde etmesi gerekecektir. Daha önce bir Limitli Sertifika almak için kullanılan DP 2 veya 3 klaslı gemilerde kaydedilen herhangi bir DP deniz süresi tekrar sayılmaz, ancak DP2 veya DP3 klaslı bir gemideki diğer herhangi bir geçerli deniz süresi Limitsiz Sertifika düzenlenmesi için sayılacaktır. NI bunu duruma göre uygulayacaktır.

Limitsiz Sertifikaya yükseltmek için başvururken, NI, staj defterini, son Sınıf 2 veya 3 geminin Kaptanı tarafından imzalanmış yeni bir Uygunluk Bildirimi yükseltme formunu, orijinal Sınırlı Sertifikayı ve şirketten alınan başvuru ile birlikte gönderilecek yeni deniz zamanı deneyimini isteyecektir.

Yükseltme için çevrimiçi başvuru, yukarıda listelenen belgeler NI’ye gönderilmeden önce yapılmalıdır. Başvuru sahibi, ilk DP Sertifikasından önce verilen aday müşteri hesap numarasını kullanacaktır. Tüm kalifikasyon gereksinimleri onaylandıktan sonra, NI tarafından bir Limitsiz Sertifika verilecektir.

Şemada belirtilen Örnek 1’i inceleyelim;

Limitli sertifika alabilir ama Full Sertifika alamaz. Full sertifika almak için DP2/3 bir gemide min. 60 gün staj yapması gerekmektedir.

Şemada belirtilen Örnek 2’yi inceleyelim;

Klaslı bir gemide min 60 güne ulaşamadığı için Limitli Sertifika alamaz, Limitli sertifika alabilmesi için klaslı bir gemide 15 gün daha toplaması gerekmektedir.

Full sertifika durumunu incelediğimizde tabloya göre 20 gün olan hizmeti DP2/3 bir gemide 40 gün daha toplaması gerekmektedir. Bu nedenle Full Sertifika alamaz.

Şemada belirtilen Örnek 3’ü inceleyelim;

Klaslı bir gemideki toplam gün sayısı 120’nin üzerinde + yükseltmek için DP1/2/3 toplam sayısı 60 günün üzerinde olduğu için Limitli Sertifika alabilir.

Yükseltmek için DP2/3 bir gemide topladığı gün sayısı 60’ın altında olduğu için Full Sertifika alamaz.

Şemada belirtilen Örnek 6’yı inceleyelim;

Klaslı bir gemideki toplam gün sayısı 120’nin üzerinde + yükseltmek için DP1/2/3 toplam sayısı 60 günün üzerinde ve yükseltmek için DP2/3 bir gemide topladığı gün sayısı 60’ın üzerinde olduğu için direk Full Sertifika alabilir.

Yukarıda bulunan şemayı inceleyerek size uygun olan kısmı bulup inceleyebilirsiniz. Bu şekilde yönergeleri takip ederek sertifikanızı yükseltebilirsiniz.

HAZIRLAYAN
ÇAĞLAR ASLAN
U.Y. 2. KAPTAN/SDPO

(43)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
DON'T MISS OUT!
Subscribe To Our Newsletter
icon
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Select your currency
Turkish lira
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop