2024’te Petrol Fiyatları için Tahmin – UBS Analizi

Ham petrol fiyatının bir önceki yılın Kasım ayından bu yana en yüksek noktasına ulaşmasıyla birlikte, UBS analistleri Salı günü 2024 yılında petrol fiyatlarına ilişkin tahminlerini özetleyen bir rapor yayınladı.

Analistler, petrol fiyatının güçlü talep ve OPEC+’nın üretim seviyelerini üç ay daha düşürmeye devam etme kararıyla desteklendiğini bildirdi. 

Analistler, Uluslararası Enerji Ajansı’nın geçen hafta ilk çeyrek talep artışı tahminini günlük 270.000 varil artırarak günlük 1,7 milyon varile yükselttiğini vurguladı. Sonuç olarak, petrol stokları artmak yerine sabit kaldı ya da azaldı. Analistler ayrıca OPEC+ tarafından yapılan üretim azaltımlarının ikinci çeyrekte piyasada arz açığına yol açmasının beklendiğini belirtiyor.

Bu nedenle UBS, Brent ham petrol fiyatının 2024 yılında varil başına 80 ila 90 dolar arasında dalgalanacağını ve Haziran ayı sonunda varil başına 86 dolar olacağını öngörüyor.

UBS, 12 Mart itibariyle ham petrol vadeli işlem ve opsiyonlarındaki net pozisyonlarda bir haftadan bir haftaya düşüş gösteren ‘Yatırımcıların Taahhüdü’ raporuna atıfta bulundu. Bunun ardından Brent ham petrolünün fiyatı %5 oranında yükselirken, Brent kontratlarındaki açık pozisyonların West Texas Intermediate (WTI) ham petrolüne kıyasla daha yüksek seviyede olduğu kaydedildi.

Raporda UBS, “Brent’te yükseliş pozisyonlarında bir artış olduğuna inanırken, WTI’da yeni yükseliş pozisyonları ve düşüş pozisyonlarının bir kombinasyonunun açık pozisyonların büyümesini kısıtlamış olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Analistler, “Daha yüksek riskleri kabul etmeye istekli yatırımcıların Brent ham petrol fiyatlarındaki düşüşten kar sağlayacak opsiyonları satmayı veya Brent ham petrol için daha uzun vadeli sözleşmeler satın almayı düşünmelerini tavsiye etmeye devam ediyoruz” diye ekledi.

(38)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DON'T MISS OUT!
Subscribe To Our Newsletter
icon
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Select your currency
Turkish lira
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop