ABD ham petrolü, OPEC+ kararından önceki Kasım ayından bu yana ilk kez 80 dolara dokundu

ABD ham petrol vadeli işlemleri, OPEC+’nın üretim kesintilerine ilişkin kararı öncesinde piyasanın sıkılaştığına işaret eden işaretlerle yaklaşık dört aydan bu yana ilk kez varil başına 80 dolara dokundu.

WTI Nisan kontratı Cuma günü %2,19 veya 1,71 dolar artışla varil başına 79,97 dolara yerleşerek ABD ham petrolünün 6 Kasım’dan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. 

Mayıs Brent Vadeli işlemler %2,09 veya 1,71 dolar artışla varil başına 83,94 dolara yükseldi.

ABD ham petrolü ve küresel gösterge endeks, yakın ay kontratlarının sonraki aylara göre primli işlem görmesi nedeniyle Şubat ayında art arda ikinci aylık yükseliş kaydetti; bu da genellikle petrol piyasasının sıkılaştığının bir işareti.

Organizasyondan üç kaynak bu hafta Reuters’e verdiği demeçte , OPEC+’nın üretim kesintilerini ikinci çeyreğe ve muhtemelen yıl sonuna kadar uzatmayı düşündüğünü söyledi . Kaynakların Reuters’e verdiği bilgiye göre, kartel ve müttefiklerinin Mart ayının ilk haftasında kesintilere ilişkin bir karar vermesi bekleniyor.

OPEC’in bir sonraki resmi Ortak Bakanlar İzleme Komitesi toplantısının 3 Nisan’da yapılması planlanıyor.

Bank of America teknik stratejisti Paul Ciana, perşembe günü müşterilerine gönderdiği bir notta, boğaların daha da yüksek diplerden alım konusunda daha agresif hale gelmesiyle, Brent ham vadeli kontratlarının ikinci çeyrekte varil başına 95 dolar aralığına çıkabileceğini söyledi.

Ciana, Brent’in varil başına 85 dolar civarındaki direnç seviyesini aşmasının yukarı yönlü bir değişimi doğrulayacağını, ancak küresel göstergenin Mart ayında varil başına yaklaşık 80 dolarlık bir destek seviyesini tutması gerekeceğini söyledi. Brent’in bu seviyenin altına düşmesi durumunda göstergenin varil başına 73-75 dolar aralığının en altına kadar düşebileceğini söyledi.

Jeopolitik cephede ise İsrail-Hamas savaşındaki ateşkes müzakereleri, Gazze’de insani yardım beklerken çok sayıda Filistinlinin öldürülmesi nedeniyle tehlikeye giriyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında , “Savaşın tüm hedeflerine ulaşmadan sona erdirilmesi yönündeki uluslararası baskıyı reddediyorum” dedi .

(27)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Up
DON'T MISS OUT!
Subscribe To Our Newsletter
icon
0
Would love your thoughts, please comment.x