Kızıldeniz’deki Husi Saldırıları Küresel Ekonomiyi Nasıl Etkiliyor?

Yemen’deki Husi militanları 7 Ekim’den bu yana Kızıldeniz’deki ticari kargo gemilerini hedef alarak deniz ticaretini ciddi şekilde sekteye uğratıyor.

İran destekli grup, İsrail’e mal teslim ettiğine inandıkları gemilere saldırmak için insansız hava araçlarını kullanıyor ve MSC ve Hapag-Lloyd gibi okyanus taşıyıcılarını, başlangıçta Kızıldeniz’den geçmesi planlanan rotaları iptal etmeye ve rotadan sapmaya zorluyor.

Bu saldırılar , Kızıldeniz’i Umman Denizi’ne bağlayan ve bir tarafta Yemen, diğer tarafta Cibuti ve Eritre ile sınır olan önemli Bab el-Mendeb Boğazı’nda gerçekleşiyor.

Yemen’deki Şii azınlık mezhebi Husiler , 2014 yılında başkent Sanaa ve Kızıldeniz’in önemli limanı El Hudeyde de dahil olmak üzere ülkenin büyük bölümünün kontrolünü Suudi Arabistan destekli Sünni hükümetinden aldı.

Son saldırıları denizcilik şirketlerini Kızıldeniz’den uzak durmaya itiyor ve küresel deniz ticaretinin yaklaşık %12’sinin geçtiği Süveyş Kanalı’na erişimi engelliyor.

Kızıldeniz’deki Husi Saldırıları Uluslararası Ekonomi Açısından Ne İfade Ediyor?

Dünya ekonomisi, enflasyonun birçok ülkede hayat pahalılığı krizine yol açtığı zor bir iki yılı zaten geçirdi.

Artık Süveyş Kanalı’ndan ayrılan gemiler , tıpkı Süveyş Kanalı’nın var olmasından önce ticaretin yapıldığı gibi, Ümit Burnu’nun etrafından dolaşmak zorunda kalacak .

Bu daha uzun yolculuk yakıt maliyetlerini artırıyor, nakliye verimliliğini azaltıyor ve Asya’dan kritik tahıl ve Orta Doğu’dan petrol sevkiyatı da dahil olmak üzere ithal malların fiyatlarını yükseltebiliyor .

Brent Ham petrolün fiyatı geçen hafta zaten %8 arttı.

RankShipping LaneShips/DayConnects
1English Channel400UK/Europe
2Malacca Strait230Asia/MiddleEast/Europe
3Strait of Hormuz55Iran/Oman/UAE
4Suez Canal50Asia/MiddleEast/Europe
5Panama Canal38East/West CoastAmericas/Asi

Bu arada, bir diğer önemli nakliye yolu olan Panama Kanalı’nın işletmecileri , ülkede uzun süren kuraklık nedeniyle geçiş yolundaki trafiği azaltmak zorunda kaldı ve bu da küresel nakliyeyi sekteye uğrattı.

ABD, Husi saldırılarına yanıt olarak yakın zamanda bölgedeki güvenliği güçlendirmek için birlikte çalışacak dokuz ülkenin öncülüğünde bir savunma koalisyonu kurduğunu duyurdu.

(8)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Up
DON'T MISS OUT!
Subscribe To Our Newsletter
icon
0
Would love your thoughts, please comment.x