BP’ye ait FPSO, GTA için Batı Afrika’ya doğru yola çıktı

FPSO (Floating Production Storage and Offloading)

Technip Energies, Moritanya ve Senegal’in 40 km açıklarındaki Greater Tortue Ahmeyim LNG geliştirmesi için BP’ye ait FPSO (Yüzen Üretim Depolama ve Tahliye) Gemisi’nin, 20 Ocak’ta Çin’in Qidong kentinden ayrıldığını duyurdu.

3,5 yıllık inşaat programının ve sea trials (test ve denemelerin) tamamlanmasının ardından Gemi, Singapur üzerinden açık deniz konumuna 12.000 deniz mili yol kat edecek.

BP tarafından işletilen proje, gaz sahalarının ve kıyıya yakın yüzen LNG (FLNG) tesislerinin deniz altında geliştirilmesini içeriyor. Şirket, mevcut ilk aşamada yılda yaklaşık 2.3 MM metrik ton LNG üretmeyi bekliyor.

Sekiz işleme/üretim modülüne sahip FPSO, 500 Mcf/d gazı işleyerek 10 km açıktaki FLNG birimine ihraç etmeden önce kondensatı, suyu ve safsızlıkları giderecek. Gelen gazın çoğu, uluslararası pazarlara ihraç edilmek üzere FLNG tesisleri tarafından sıvılaştırılacak, geri kalanı ise iki ev sahibi ülkedeki yerel ihtiyaçları desteklemek için tahsis edilecek.

Periyodik olarak, kondensat ihracat için FPSO’dan shuttle tankerlere tahliye edilecek.

120 m derinliğe yerleştirilen FPSO, normal çalışma sırasında gemide 140 kişiye kadar personel ile projenin üretim ekibi için bir üs görevi görecek. 81.000 metrik tondan fazla çelik, 37.000 m boru makarası ve 1,52 milyon m kablo içermektedir.

(FPSO) Yüzen tesisin uzunluğu 270 metre, genişliği 54 metre ve derinliği 31,5 metre. İki futbol sahası kadar büyük ve 10 katlı bina ile aynı yükseklikte.

Technip Energies’in CEO’su Marco Villa, şöyle yorum yaptı: “Bu, proje yürütme mükemmelliğimizi en yüksek güvenlik ve kalite standartlarında gösteren önemli bir kilometre taşıdır. BP ve ortaklarına güvenleri için teşekkür ediyor, projenin bir sonraki aşamalarıyla Senegal ve Moritanya’da gerçekleşen GTA FPSO yolculuğuna devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. ”

Technip Energies, Front-End Mühendislik ve Dizayn (FEED) yürütülmesinden sonra 2019 yılında GTA FPSO için Mühendislik, Tedarik, İnşaat ve Kurulum (EPCI) BP tarafından sözleşmeyi kazanmıştı.

(24)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DON'T MISS OUT!
Subscribe To Our Newsletter
icon
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Select your currency
Turkish lira
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop