Dünya’nın En Derin Yüzen Platformu ‘Perdido Spar’

Perdido, Meksika Körfezi’ndeki Shell Petrol Şirketi tarafından işletilen yaklaşık 2450 metre (8040 feet) su derinliğindeki dünyanın en derin yüzen petrol platformudur.

Perdido’nun gövdesi neredeyse Paris’teki Eyfel Kulesi kadar uzun ve 10.000 büyük araba ağırlığında. Spardan 22 adet doğrudan dikey giriş kuyusu bulunuyor.

Perdido, 2010 yılında ABD Meksika Körfezi’ndeki yeni bir jeolojik sınır, the lower Tertiary/Paleogene’den ilk ticari üretimi gerçekleştirdi. Proje, fazla su derinliği, engebeli deniz zemini arazi, düşük sıcaklık ve düşük basınçlı rezervuar gibi zorluklarla başa çıkmak için yenilikler uyguladı.

Shell 2010 yılında Perdido üretim merkezini işletmeye başladı ve derin su petrol ve gaz geri kazanımında yeni bir sınır açtı. Perdido bir spar tasarıma sahiptir ve yaklaşık 2.450 metre (8.000 feet) suda bağlanmıştır. Kasırga kuvveti koşullarına güvenle dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Teknoloji

Perdido spar üç alan için bir üretim merkezi olarak görev yapıyor – Great White, Tobago ve Silvertip. Yaklaşık 2.300-2,800 metre (7.500-9.500 feet) derinliklerinde üretilen petrol ve gazı toplar, işler ve ihraç eder. Perdido üretim merkezi, günlük 100.000 varil petrol ve 200 milyon metreküp gazı kaldırabilecek kapasiteye sahip.

Toplum ve çevre

On yıllar boyunca, ABD Meksika Körfezi enerji üretiminin merkezi olmuştur. Binlerce Shell çalışanı ve müteahhit, hayatımıza güç katmak için Meksika Körfezi’nin geniş petrol ve gaz kaynaklarını güvenli bir şekilde bulmak, geliştirmek ve üretmek noktasında emniyet bu iş için çok önemlidir. Shell’in tüm operasyonlarında insanlara veya çevreye zarar vermemek için Hedef Sıfır dediğimiz kapasiteye ulaşmaya çalışmaktadır.

Shell 100 yıldan fazla bir süredir Louisiana ve Gulf Coast’ın bir parçasıdır. İş faaliyetleri, sosyal yatırım programları ve çalışan gönüllü çalışmalarıyla bölge için olumlu bir geleceğin şekillenmesine yardımcı olmaya kararlıdır.

Gelişmeler

Perdido spar, Finlandiya’nın Pori kentinde Technip tarafından inşa edildi. Mayıs 2008’de ABD’nin Teksas kentine, Ağustos 2008’de Meksika Körfezi’ne ulaşarak 13.200 kilometrelik (8,202 mil) yolculuğuna başladı. 170 metrelik (555 feet) silindirik spar daha sonra güvenli bir şekilde deniz tabanına bağlandı. Perdido’nun gövdesi neredeyse Paris’teki Eyfel Kulesi kadar uzun ve 10.000 büyük araba ağırlığında. Spardan 22 adet doğrudan dikey giriş kuyusu bulunuyor.

2011 yılının sonlarında üretime başlayan Tobago sahası, dünya su derinliği rekoruna imza attı: Su yüzeyinin 2.934 metre (9,626 fit) altında bir sualtı kuyusu. Bu, Shell’in Meksika Körfezi’ndeki Silvertip sahasında belirlediği 2.852 metrelik (9.356 feet) önceki denizaltı su derinliği rekorunu kırdı.

(10)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DON'T MISS OUT!
Subscribe To Our Newsletter
icon
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Select your currency
Turkish lira
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop