Abdülhamid Han 6 hedeften 1’ini kazacak, ama hangisi?

Hedef Akdeniz, lokasyon endişesi Yunanistan’ın kabusu olmaya devam ediyor.
Siyah nokta Yavuz Sondaj Gemisine aitti.
Mavi/SARI 2018’de Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisinin tespit ettigi noktalar,
Kırmızı/Mor/Yeşil/Oranj 2020’de Oruç Reis’in tespit ettigi hedefler.
6 hedeften 1’i kazılacak, ama hangisi?

Kıbrıs dışişleri bakanı, Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır hak iddia ettiği sularda yeniden petrol ve doğal gaz sondajı yapmaya çalışması halinde, hükümetinin ve Yunanistan’ın diğer Avrupa Birliği üyelerine nasıl yanıt verecekleri konusunda istişare edeceklerini söyledi.

LEFKOŞA, Kıbrıs — Kıbrıs dışişleri bakanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kıbrıs ve Yunanistan’ın , Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi olduğunu iddia ettiği sularda yeniden petrol ve gaz sondajı yapmaya çalışması halinde nasıl yanıt verecekleri konusunda diğer Avrupa Birliği üyeleriyle istişare yapmayı planladıklarını söyledi.

Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez bu haftanın başlarında ülkenin en yeni sondaj gemisi Abdullhamid Han’ın “Akdeniz’de” bir sondaj operasyonu için 9 Ağustos’ta yola çıkacağını söyledi. Tam yeri açıklanmadı.

Kıbrıs Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, “Münhasır ekonomik bölgemizde bu tür gerilimlerin oluşmasını engelleyebilecekleri umuduyla bazı eylemleri görüştük.” dedi.

Kasoulides, Kıbrıs makamlarının Türk sondaj gemisinin çalışmaya başlayabileceği “altıdan fazla” potansiyel alan olduğuna inandığını ve hepsinin Kıbrıs’ın iddia ettiği alanın içinde olmayabileceğini söyledi.

Kıbrıs hükümeti, ExxonMobil ve ortağı Qatar Petroleum, Chevron ve ortakları Dutch Shell ve Israel NewMed’in yanı sıra İtalyan Eni ve Fransız TotalEnergies’den oluşan bir konsorsiyuma blokların dokuzunda sondaj ve arama hakları verdi.

Türkiye daha önce savaş gemisi eşliğinde sondaj gemileri ve Kıbrıs’ın hak iddia ettiği sulara araştırma gemileri göndermişti. Yunanistan’ın iddia ettiği sulara yapılan benzer geziler, askeri gerilimi artırdı. AB, Türkiye’nin eylemlerini şiddetle kınadı ve bu tür sondaj seferlerine katılanlara yaptırım uyguladı.

Kıbrıs, 1974’te Türkiye’nin Yunanistan ile birlik yandaşları tarafından yapılan bir darbenin ardından yaptığı çıkartma ile etnik olarak Rum ve etnik olarak Türkiye olarak ikiye ayrıldı. Sadece Türkiye, Kıbrıs Türk bağımsızlık bildirgesini tanır. Kıbrıs 2004 yılında AB’ye katılmasına rağmen, yalnızca güneydeki Kıbrıs Rum kesimi tam üyelik avantajlarından yararlanıyor.

(45)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DON'T MISS OUT!
Subscribe To Our Newsletter
icon
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Select your currency
Turkish lira
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop