Sismik Gemilerde Çalışmak: Gemi Mürettebatına Genel Bir Bakış

Sismik gemiler , denizde sismik araştırmalar yapmak için kullanılan özel gemilerdir. Yüzey altı oluşumunu görüntülemek için sismik darbeler kullanırlar. 

Bu gemilerin denizde yaptığı işlerin türü düşünüldüğünde son derece yetkin bir mürettebata ihtiyaç duyulmaktadır. Normal deniz mürettebatına ek olarak, sismik gemilerde , sismik operasyonda önemli bir rol oynayan sismik mürettebat adı verilen ek bir profesyonel ekibi de vardır.

Party Manager tarafından yönetilen sismik ekip, aşağıdaki profesyonellerden oluşur:

  • Processors (geophysicists)
  • Observers
  • Navigators
  • Gun technicians

Bunların sismik bir gemide en min. düzeyde bulunan insanlar olduğunu unutmayın; kişi sayısı ve türü, geminin yaptığı operasyona ve şirketin ihtiyacına bağlı olarak değişebilir.

Sismik Ekibinin Sorumlulukları

Sismik ekibin bir parçası olmak için, kişinin gerekli temel nitelikler ve deneyimin yanı sıra elektronik, bilgisayar ve tabii ki sismik araçlar konusunda güçlü bir teknik altyapıya sahip olması gerekir.

Party Manager– sismik ekibin başıdır. Genel sismik operasyonu denetler ve Kaptan’a danışarak operasyonu planlar. Bir şirket veya müşteri temsilcisi olarak, sismik araştırma veya operasyonla ilgili diğer herhangi bir konuda günlük olarak raporlar sunar.

Processors (geophysicists)–  gemideki jeofizikçilerdir. Araştırma operasyonunu yakından takip eder, toplanan verilerin kalitesini kontrol eder, elde tutulacak bilgileri onaylar ve daha sonraki işlemler için karaya gönderirler.

Observers–   genellikle iyi elektrik ve elektronik bilgisine sahip teknisyenlerdir. Streamer kablolar, geo telefonlar vb. ile ilgili sorunların bakım ve arıza giderme işlemlerini yapar. Jeofonlardan gelen verileri izler ve ayrıca ön kalite kontrolünü de yapar. Ayrıca, gerçek zamanlı olarak hatayı işaret ederler ve elde edilen verilerin kalitesini ve miktarını iyileştirmek için işlemcilerle koordine olurlar.

Navigators–  veri elde etmek için izlenecek parkurları planlayan ve izleyen kişilerdir. Bu kişiler ayrıca her atış noktasının koordinatlarını ve zamanını içeren verileri kaydeder, atış süresini tahmin eder ve kablo derinliğini izler ve buna göre kuşları ayarlar. Seyirciler, köprü ile yakından çalışır, izlenecek rotayı planlar ve geminin manevra yapmasına ilişkin tavsiyelerde bulunur. Ancak gemideki kişilerin, çevrenin ve geminin güvenliğini göz önünde bulundurarak nihai karar merci gemi kaptanıdır.

Navigators ve Observers ayrıca kabloların yerleştirilmesinde ve streamer kabloları, hidrofonlar, birds,, akustik vb. ile ilgili sorunları çözmede birlikte çalışırlar.

Gun technicians – gemideki su veya hava tabancalarının bakımını yaparlar, gun strings’i denize verirler, sismik operasyon için kullanılan kompresörleri ve jeneratörleri izlerler .

Deniz mürettebatı

Tıpkı diğer gemiler gibi, sismik bir geminin de işletilmesi ve bakımının denizciler tarafından yapılması gerekir. Ana bölümler arasında – güverte, makine ve mutfak bölümleri bulunur.

Bazen sismik operasyon sırasında, gemideki toplam insan sayısı 50 ila 60’a ulaşabilir ve bu nedenle salon departmanı sadece yemek hazırlamak için değil, aynı zamanda yüksek standartta hijyen ve uygun temizlik sağlamak için de önemli bir rol oynar.

Makine dairesinde, satın alma sırasında , makine kontrol odasındaki normal nöbet tutma görevlerinin yanı sıra , mühendisler ayrıca sismik kompresörleri, hidrolik güç ünitelerini ve sismik ile ilgili diğer makine sistemlerini izlemek ve bakımını yapmak zorundadır. Veriler alınırken çalıştırılan makine sayısı da dikkate alınarak, yağ sızıntısı veya başka bir kazayı önlemek için makine dairesinin uygun şekilde düzenlenmesi makine bölümünün görevidir.

Güvertede, kaptan ve güverte zabitlerinin en büyük sorumluluğu, gemide güvenli çalışma uygulamalarına uymak, uygulamak ve bunlara uymaktır. Gemide çalışan kişiler iyi eğitimli ve deneyimli olmalarına rağmen, toplam kişi sayısı, çalışma programı ve yorgunluk göz önünde bulundurularak kazalardan kaçınmaya özen gösterilmelidir. Gemi yola çıkmadan önce, sismik ekip dahil tüm ekip, geminin her türlü güvenlik yönüne aşina olmalı ve bu durum kayıt altına alınmalıdır.

Derin deniz sismik operasyonunda manevra kabiliyeti (RAM) kısıtlı bir gemi olarak, Sismik geminin navigasyonu daha kolay hale gelir. Ancak genellikle bu operasyonlar kıyıya yakın yerlerde ve yoğun trafik alanlarında yapılır ve bu nedenle çok dikkatli olunması gerekir.

Yüksek teknolojili ekipmanla, gemiyi track lines üzerinde tutmak daha kolay hale gelir, ancak sismik ekipmana zarar verebilecek ve alımda gecikmeye neden olabilecek balıkçılık faaliyetini izlemek için uygun bir gözetleme de gereklidir.

Gemi trafik ayrımına ilişkin bilgiler, araştırma alanı sınırlarının koordinatları, diğer gemiler tarafından sağlanacak CPA (en yakın yaklaşma noktası), sörvey süresi vb. ile ilgili ayrıntılar ile sağlanır. Navigators departmanı düzenli olarak mevcut trafik hava ve deniz durumu hakkında bilgilendirilir. Sismik bir gemi, dönüşü yaparken de azami özen gösterilmektedir, çünkü keskin dönüşler streamers’lara zarar verebilir ve onları parçalayabilir.

40’tan fazla personele sahip olan sismik gemi, kıyıya yakın çalışan bir dizi yüksek teknolojili makine ve operasyon ile bu gemiler deniz kirliliğine karşı savunmasızdır. Bu nedenle, deniz ortamına dökülmeyi ve diğer zararları önlemek için şirketler tarafından yüksek standartta bir kirlilik önleme politikası uygulanmaktadır.

(32)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DON'T MISS OUT!
Subscribe To Our Newsletter
icon
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Select your currency
Turkish lira
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop