SDPO ve DPO Sondaj Gemisinde Görev ve Sorumlulukları

DPO, Dinamik Konumlandırma Sistemi ile kontrolden sorumlu kişidir. Bu Sistemin amacı, kendi pervane ve iticilerini kullanarak bir geminin konumunu ve yönünü otomatik olarak korumaktır. Bildiğiniz gibi bu çok karmaşık bir iştir çünkü DP Sisteminin gemilerin konumunu etkileyen çevresel kuvvetlerin etkisini hesaplamak için konum referans sensörlerini, rüzgar sensörlerini ve hareket sensörlerini birleştirmesi gerekir. Tüm bu sistemlerin takibini yapan DPO, yaptığı iş bakımından sorumluluğu çok yüksektir.

Ülkemizde Sondaj, Araştırma ve Destek gemilerimizde DPO ve SDPO olarak personel istihdamı sağlanmaktadır. Giderek büyüyen Offshore Enerji sektöründe DPO’ya olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır.

Aşağına SDPO ve DPO görev, yetki ve sorumluluklarından bahsettiğimiz yazımızda bu alanda yapışan işlerle ilgili çalışmalar detaylı verilmiştir.

Merak edilen konulardan maaş, çalışma saatleri ve çalışma süresi hakkındaki bilgileri konu başlıkları altında görebilirsiniz.

Senior Dynamic Position Operator (SDPO)

Raporlama

SSL/CM

Denetlenen Ekip

DPO

Maaş

Günlük $200-$230 civarıdır. Kontrat süresi boyunca maaş ve sigorta günlük olarak devam etmektedir.

Çalışma Saatleri

Günlük 12 saat çalışma ve 12 saat istirahat şeklindedir.

Çalışma Süresi

4-5 haftalık periyotlarda çalışma ve izin şeklindedir.

Görevler ve sorumluluklar

Senior Dinamik Konumlandırma Operatörü, dinamik konumlandırma işlemlerinin doğru bir şekilde yürütülmesinden sorumludur.

Başlıca sorumlulukları şunlardır:

– Dinamik konumlandırma işlemlerini gerçekleştirin.

– Referans sistemindeki parametreleri kullanarak sondaj gemisini Dinamik Konumlandırma (DP) modunda çalıştırın. Hava koşullarını, yakın veya gelecekteki değişiklikler dinamik konumlandırmayı etkilemeyecek şekilde izleyin.

– DP sisteminde referans parametreleri ayarlayın.

– Olumsuz koşullar olması durumunda, mavi, sarı ve kırmızı aralıklar ile ilgili olarak Well Specific Operating Guidelines (WSOG) ile ilgili eylemlere öncülük etmek.

– DP sistemini Şirket prosedürlerine, IMCA’ya göre çalıştırın ve operasyonun etkilenmemesi için Client gereksinimlerine uygun parametreleri benimseyin.

– DP sorunlarını erken aşamalarda tespit edin ve ileri seviyelere gelişmeden önlem alın.

– Yanaşma sırasında, elektronik ve deniz haritasında yanaşma pozisyonunu ve ondan yanaşma dairelerini çizmek için (DGPS tarafından sağlanan)  coğrafi konumu izleyin.

– Yanaşma veya Kalkış manevralarındayken, güverte ekibine talimat vermede OIM’ye yardımcı olmak için VHF iletişiminden sorumlu olur,

– Geminin stabilitesini koruyun.

– Denizcilik otoritesi tarafından onaylanmış/sertifikalandırılmış sepet operasyonları ile ilgili teknik standartlara göre personel transferini takip edin.

– Hava koşullarının güvenli çalışma için belirlenen değerlerin üzerindeki parametrelere ulaşması durumunda bu işlemi derhal durdurmak için dikkatli olunuz.

– Serbest yüzey etkilerinden ve gereksiz enine veya boyuna etkilerden kaçınmak için balast tanklarını doldururken dikkatli olun.

– DPO ve ADPO’yu denetleyin, sertifikalı DPO’nun (Full DP) operasyon güvenliğini hedefleyen tüm SDPO etkinliği boyunca köprüüstünde kalmasını sağlayın.

– Seyir modundayken, uluslararası STA (Waterways Traffic Safety) kurallarına, standartlarına ve düzenlemelerine, sözleşmelerine, şirket işletim ve güvenlik prosedürlerine uyun.

– Her günlük vardiya değişiminde kapsamlı devir teslimleri sağlanır.

– Konumlandırma kaybını önlemek için jeneratör ve iticilerin durumunu, PMS’yi takip edin, gerektiğinde Teknik Departmandan yardım isteyin.

– Sadece ve sadece çok gerekliyse Köprüüstünü terk edin! Bununla birlikte, bu tür bir yokluk, yalnızca SSSL/CM veya OIM/M’nin yokluk süresi boyunca senin yerini devralması ve DP table işlemini (Operasyonel İşletim Sistemi) çalıştırması durumunda meydana gelebilir.

– Önleyici bakım ve planlı onarımları uygulayın.

– Seyir ekipmanında ve Dinamik Konumlandırma Sisteminde düzenli olarak test yapın.

– Nitelikleri dâhilinde amirinin verdiği diğer tüm görevleri yerine getirir.

Dynamic Position Operator (DPO)

Raporlama

SSSL/CM ve SDPO

Denetlenen Ekip

Yok

Maaş

Günlük $150-$170 civarıdır. Kontrat süresi boyunca maaş ve sigorta günlük olarak devam etmektedir.

Çalışma Saatleri

Günlük 12 saat çalışma ve 12 saat istirahat şeklindedir.

Çalışma Süresi

4-5 haftalık periyotlarda çalışma ve izin şeklindedir.

Görevler ve sorumluluklar

Başlıca sorumlulukları ve görevleri şunlardır:

– Dinamik konumlandırma operasyonlarının yürütülmesine yardımcı olmak.

– Sondajı, Sr. SSL ve Senior DPO’nun talimatlarına göre, gemi konumunu koruyarak Dinamik Konumlandırma (DP) modunda çalıştırır.

– Sondaj gemisini sabit tutan ve anormal durumları Senior DPO ve Sr. SSL’ye rapor eder, DP ve K-Chief sistemlerini takip eder ve çalıştırır.

– Pozisyonu korumak için PMS (Güç Yönetim Sistemi) ve VMS’nin (Gemi Yönetim Sistemi) çalıştırılması.

– Balast kontrol sistemini gerektiği gibi çalıştırır.

– Helikopter iniş ve kalkışlarını takip eder. Helideck’i gösteren ekrana odaklanır.

– Personel sepeti ile transfer operasyonlarında Senior DPO’ya ve güverte ekibine yardımcı olur.

– Dinamik Konumlandırma işlemleri için destek sağlar.

– İtici ve jeneratör sistemlerinin durumunu izler ve gerektiğinde Makine Departmanından yardım ister, konumlandırma kaybını zamanında önlemeye çalışır.

– Seyir ve DP ekipmanı üzerinde rutin testler yapar.

– Her günlük vardiya değişiminde kapsamlı devir teslimleri sağlanır.

– Yayınları ve seyir haritalarını günceller.

– Klas, bayrak veya denizcilik otoritesi denetimleri ve iç denetimler sırasında sunulacak olan deniz haritalarını (basılı veya elektronik), ulusal ve/veya uluslararası yayınları günceller.

– Nitelikleri dahilinde amirinin verdiği diğer tüm görevleri yerine getirir.

(88)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DON'T MISS OUT!
Subscribe To Our Newsletter
icon
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Select your currency
Turkish lira
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop